Šypsenų galerija


Ortodontija, breketai, dantų tiesinimas

Ortodontinis gydymas yra taikomas kreivai išdygusių dantų ištiesinimui, netaisyklingo sukandimo gydymui, veido-žandikaulių sistemos vystymosi sutrikimų korekcijai bei šių ligų profilaktikai.

Specialybinis pavadinimas kilo iš dviejų graikiškų žodžių - orthos-tiesus ir odous-dantis. Yra labai daug ortodontinių problemų rūšių. Pačias paprasčiausias lengvai pastebi patys pacientai ar jų tėveliai. Tačiau yra tokių, kurias nustato tik specialistai. Tad konsultuotis pas gydytoją ortodontą reikia ne tik tada, kai patys esame nepatenkinti savo ar savo vaikų dantų išvaizda, bet profilaktiškai tai patartina visiems vaikams 8-13 metų amžiuje. Tuo metu itin aktyviai auga vaikų veidas. Laiku pastebėjus dydžio ar padėties sutrikimus tarp abiejų žandikaulių ir pritaikius atitinkamą ortodontinį gydymą, galima koreguoti beveik visas sąkandžio problemas. Be to, jauname amžiuje didžiąją dalį kreivų dantų galima ištiesinti išimamais ortodontiniais aparatais (plokštelėmis). Ortodontas gydo bet kokios rūšies dantų kreivumą, dantų skaičiaus sutrikimus, veido asimetriją, be to dantų tiesinimui praktiškai nėra amžiaus limito. Nors didesnę dalį ortodontinių pacientų sudaro vaikai ir paaugliai, vis daugėja ir suaugusių pacientų, kurie neturėjo galimybės ištiesinti dantų vaikystėje, periodonto gydymo tikslais, sudarant galimybę kokybiškam dantų protezavimui.

Ypatingą dėmesį tėveliams reikia atkreipti kai:


Liežuvio disfunkcija, piršto čiulpimas, atviras sąkandis. Atvirkščias sukandimas, tarpai tarp dantų.
Netaisyklingoje padėtyje augantys nuolatiniai dantys.  Netaisyklingoje padėtyje augantys nuolatiniai dantys.  Susigrūdę dantys
Prevencinis gydymas - ankstyvame amžiuje taikomas metodas, mioterapija, paprastų pratimų atlikimas, ortodontinio treinerio naudojimas.

Dantų tiesinimas - tai ortodontinis kreivų dantų gydymas, kurio metu dantys atstatomi taip, kad geriausiai atitiktų dantų lanką, žandikaulio kaulą, greta augančius dantis ir priešais esančių dantų išsidėstymą, kad sukandimas būtų taisyklingas, o šypsena daili.

Taikant ortodontinį gydymą, gali būti išspręstos šios problemos:
Kodėl tiesūs dantys ir taisyklingas sukandimas yra gerai?:
Ortodontinis gydymas (dantų tiesinimas) susideda iš:
Ortodontiniam gydymui (dantų tiesinimui) gali būti naudojami įvairūs būdai:
Kaip minėta anksčiau, ortodontinis gydymas (dantų tiesinimas) atliekamas, taikant įvairius ortodontinius aparatus. Ortodontinių aparatų yra labai daug rūšių, jie vystėsi šimtmečius ir tobulėja iki šiol.

Nuimami ortodontiniai aparatai

Dantų plokštelė gaminama individualiai, jos pagrindas sudarytas iš plastmasės, burnoje fiksuojama kabliukais, gali turėti keletą aktyvių elementų, judinančių dantis: sraigtų, spyruoklių. Šie aparatai Lietuvoje labai populiarūs, nes yra pigūs, gali būti įvairių spalvų, vaikas gali juos išsiimti, gerai išvalyti. Tačiau turi ir trūkumų: ne visus dantų judesius jais galima atlikti, adaptacijos periodu sutrinka vaiko kalba, rijimas; norint gerų ir stabilių rezultatų, plokštelę nešioti reikia visą parą. Gydymas plokštelėmis paprastai taikomas vaikų amžiuje, ypač tinka viršutinio žandikaulio plėtimui.

Dažna problema tarp Lietuvos vaikų - atsiliekantis apatinio žandikaulio augimas. Jam koreguoti naudojami funkciniai aparatai. Jie būna įvairiausių modifikacijų, tinkamiausią parenka ortodontas. Čia paminėti tik pagrindiniai nuimami ortodontiniai aparatai. Be jų dažnai naudojamas ekstraoralinis tempimas, lūpos atstūmikliai, standartiniai treniruokliai. Kurie iš aparatų pacientui bus efektyviausi, konsultacijos metu patars gydytojas ortodontas.

Dantų breketai (dantų kabės) - tai nenuimami ortodontiniai aparatai, kurie tvirtinami ant dantų paviršiaus, siekiant ištiesinti netaisyklingai išaugusius, kreivus dantis bei atstatyti taisyklingą sukandimą. Breketus sudaro mažos "sagutės" turinčios griovelį per vidurį, į kurį įkišama viela, jungianti visus dantis.

Kodėl reikalingi breketai?:
Breketai būna įvairių rūšių. Tinkamiausią breketų rūšį parenka gydytojas-ortodontas, priklausomai nuo paciento situacijos bei pageidavimų.

Pagrindinės breketų rūšys:
Įprasti metaliniai breketai | DAMON beligatūriniai breketai
Metaliniai breketai Safyriniai breketai
Spalvoti elastikai - tai įvairiausių spalvų (juodi, auksiniai, permatomi, žali, rožiniai, violetiniai, mėlyni, sidabriniai, geltoni ir t.t.) elastikai, kurie ypač patinka vaikams ir paaugliams, kadangi gydymą breketais paverčia įdomia ir smagia patirtimi. Jų pagalba lankas yra tvirtinamas prie breketo. Šiuos elastikus galima priderinti prie aprangos, patalpų interjero, nacionalinės vėliavos ar netgi vaivorykštės spalvų.

Renkantis elastikų spalvą, reikėtų atsižvelgti į savo dantų atspalvį: tamsių spalvų (juodos, mėlynos, raudonos) elastikai suteikia dantims baltumo įspūdį, tačiau patys breketai atrodys kiek didesni nei iš tiesų yra. Jei dantys gelsvi, geriau nesirinkti geltonų ar permatomų elastikų, nes jie paryškins dantų geltonumo ir nešvarumo įspūdį. Mėlynos spalvos elastikai tinka visiems dantims.
Breketai parenkami individualiai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus ir gydymo galimybes. Apsisprendusiems breketais tiesinti dantis reikia nusiteikti ilgam gydymui (nuo 1 iki 2,5 metų), gana dažniems vizitams pas ortodontą kas 4-8 savaites (priklauso nuo breketų rūšies ir gydymo plano) tam, kad periodiškai būtų atlikta breketų aktyvacija. Be to, reikia pasiryžti itin gerai dantų priežiūrai, dažnam valymui. Nešiojant breketus, rekomenduojami specialūs šepetėliai, papildomos dantų priežiūros priemonės. Nuėmus breketus yra naudojami retenciniai aparatai, kurie gali būti nuimami, dedami nakčiai, arba fiksuoti, pritvirtinami prie dantų su skysta kompozicine plomba. Jie dažniausiai nešiojami ne trumpiau negu buvo nešiotas pagrindinis gydymo aparatas, bet nešiojimo laiką individualiai parenka gydytojas, atsižvelgiant į išgydytos anomalijos sunkumą.
Žemiau pateikiami patarimai nešiojantiems breketus:
Patarimai nešiojantiems breketus:
Ortodontinio gydymo trukmė priklauso nuo problemos sudėtingumo. Kai yra tiesinami tik pavieniai dantys, gydymas užtrunka vidutiniškai 1-1,5 metų, priklausomai nuo problemos sudėtingumo, paciento amžiaus ir kitų veiksnių. Koreguojant augimą, sąkandžio anomalijas gydymas gali trukti iki 3-4 metų, dažnai yra atliekamas keliais etapais, naudojamos kelios aparatų rūšys (pavyzdžiui, pradžioje vyksta žandikaulio plėtimas plokštele, vėliau gydoma breketais). Visą šį laikotarpį pacientas privalo reguliariai kas 5-8 savaites lankytis pas ortodontą aparatų korekcijoms, bei tiksliai laikytis visų gydytojo nurodymų. Tiksliai nustatyti būsimo gydymo trukmę sudėtinga - ji gali skirtis keliais mėnesiais nuo planuotos. Nepareigingas lankymasis, gydytojo nurodymų nepaisymas prailgina ortodontinį gydymą.
Ortodontinis gydymas, breketai Vilniuje, paslaugų kainos yra čia.
Eglės Urbutienės Estetinės odontologijos klinikoje Jums bus suteikta profesionali gydytojo-ortodonto pagalba ir konsultacijos, parenkamas Jūsų atvejui tinkamiausias ortodontinis gydymas.