Estetinis protezavimas

 

Estetinio protezavimo tipas pasirenkamas priklausomai nuo to, kokių odontologinių problemų turi pacientas. Taip pat estetinis protezavimas atliekamas, jei pvz. estetinis plombavimas ar dantų išbalinimas nepatenkina paciento estetinių lūkesčių.

Estetinės restauracijos gaminamos iš įvairių rūšių bemetalės keramikos – žr. aprašymus tekste žemiau. Gaunamas ilgalaikis, natūralios išvaizdos, nekintantis ir estetiškas rezultatas.

Estetinio protezavimo rūšys:

 • Vainikėliai ir daliniai vainikėliai, taip pat tiltiniai protezai iš cirkonio keramikos.
 • Įklotai, užklotai.
 • Laminatės (venyrai).
 • Bemetalės keramikos restauracijos ant implantų.

 

Vainikėliai, daliniai vainikėliai (karūnėlės) – protezuojami „negyvi” (patamsėję)  ar stipriai pažeisti dantys. Tokiu būdu užmaskuojamas danties tamsumas, taip pat stipriai sumažėja „negyvo” danties skilimo tikimybė lyginant su danties atstatymu estetinio plombavimo būdu.

Įklotai, užklotai – atstatomi šoninių dantų kramtomieji paviršiai, kas apsaugo likusias silpnas danties sieneles nuo galimo skilimo (ypatingai rekomenduojami dantims po kanalų gydymo). Šių restauracijų pagalba tiksliai atkuriama danties forma, atkuriamos danties anatominės struktūros – vagelės ir kauburėliai, kurie yra labai svarbūs geram maisto sukramtymui bei taisyklingo sąkandžio palaikymui.

iklotai_2

Laminatės (venyrai) – tai labai plonos porceliano plokštelės, fiksuojamos ant priekinių dantų išorinio paviršiaus. Pasitaiko klinikinių atvejų, kai lauko špato keramikos laminatėms visiškai nereikia šlifuoti savų danties audinių, pritaikomos vadinamos „non prep” restauracijos.

Porceliano laminatės rekomenduojamos, kai:

 • Priekinių dantų srityje yra daug neestetiškų plombų.
 • Pacientams, kurie yra nepatenkinti savo dantų forma ar padėtimi dantų lanke.
 • Pakitusi priekinių dantų spalva ir norisi ją kardinaliai pakeisti.
 • Po dantų traumų, kai reikia atstatyti dalį nuskilusio danties.
 • Užpildyti nepatinkančius tarpus tarp dantų.
 • Esant nepakankamam dantų aukščiui.
 • Norint atnaujinti senas masyvias restauracijas iš plombų.
 • Pageidaujant „holivudinės” tobulos šypsenos.

Tiltiniai protezai (dantų tilteliai) – gaminami iš cirkonio oksido keramikos nesukelia alerginių reakcijų burnos ertmėje, dantenų ligų, nes ši keramika turi aukštą biosuderinamumą su dantenų audiniais. Be to cirkonio oksidas yra labai tvirta medžiaga, o restauracijos, pagamintos iš šios medžoiagos, atrodo itin gražiai ir natūraliai.

tiltiniai_protezai

Bemetalės keramikos restauracijos ant implantųdažniausiai pasirenkamas protezavimo būdas, kai reikalinga protezuoti implantą, įsriegtą priekinių dantų srityje. Implantams krūminių dantų srityje protezuoti rekomenduojami ypatingo tvirtumo monolitinio cirkonio vainikėliai ar tiltai, tačiau kuo puikiausiai tinka ir pigesnės restauracijos, pagamintos iš metalo keramikos.

Bemetalės keramikos rūšys – tai terminas, apimantis visas „be metalo” esančias keramikos rūšis:

 • Cirkonio oksido keramika
 • IPS e.max keramika
 • stiklo keramika (dar kitaip vadinama lauko špato arba sluoksniuota keramika)

Cirkonio oksido keramikaitin estetiška ir labai tvirta keramika, jos pagrindą sudaro cirkonio oksido karkasas, kuris ruošiamas kompiuterinio frezavimo būdu. Karkasas yra natūralios danties spalvos, todėl uždėjus keramikos apdailą, atrodo gražiai ir natūraliai. Cirkonio oksido keramika yra tikras išsigelbėjimas alergiškiems metalui žmonėms,  jos labai geras biosuderinamumas su dantenų audiniais.
Cirkonio keramikos skaidrumas ir estetika žymiai lenkia metalo keramiką, tačiau nėra peršviečiamas ir gali blokuoti metalinius kaiščius ( taip vadinamus „štiftus”),  labai tamsius dantis, pakeitusius spalvą dėl vartotų medikamentų ( pvz.tetraciklininiai dantys), negyvus ar dėmėtus dantis.

Ypatingu tvirtumu pasižymi monolitinis cirkonis, pasirenkamas esant  labai didelėms apkrovoms burnoje, kai kitų rūšių restauracijos nelaiko ir skyla. Tai aktualu protezuojant ant implantų, nes kramtant išvystomos didesnės nei nuosavų dantų apkrovos dėl implantų receptorių nebuvimo.

7IPS e.max  keramika tai Ivoclar Vivadent patentuota medžiaga iš ličio disilikato.  Niekas iki šiol nebuvo sugebėjęs sujungti estetikos ir tvirtumo viename produkte. Štai citata apie šią medžiagą  vieno iš garsiausių  dantų technologų Vokietijoje Oliver Brix :

„Ateitis prasideda šiandien – su ličio disilikatu”.

„Tai grožis ir tvirtumas. Ko dar galiu norėti?” – gyd. D. Hornbrook iš JAV žodžiai.

IPS e.max medžiagos gamintojai pateikia 10 metų klinikinius stebėjimus, kur iš 40mln. pagamintų restauracijų visame pasaulyje – 96,8 proc. protezavimo atvejų yra sėkmingi. Šios medžiagos savybės:

 • IPS e.max ličio disilikato atsparumas lenkimui 360-400 MPa.
 • Opalescenciškumas, prašviečiamumas ir šviesos difuzijos savybės sukurtos atkartoti natūralų danties grožį ir „nematomas” restauracijas burnoje.
 • Biosuderinamumas – tai medžiagos savybė, kuri biologinėje aplinkoje ( šiuo atveju burnos ertmėje) nesukelia jokių nepageidaujamų reakcijų ( Agar difuzijos testas, ISO 10993-5, Dr. John Wataha tyrimas, kad IPS e.max keramika yra biosuderinamesnė medžiaga už metalo lydinius, kompozicines ir stiklo jonomerines plombas).

Panaudojimas

Gaminami laminatai, įklotai, užklotai, vainikėliai, vainikėliai ant dantų implantų. Medžiaga netinka  tiltiniams protezams ir sujungtoms konstrukcijoms gaminti.

Stiklo keramikadar kitaip vadinama lauko špato arba sluoksniuota keramika. Tai pati estetiškiausia medžiaga sukuriant natūralų danties grožį, išgaunant minimalius, siekiančius tik 0,2-0,3 mm restauracijų  storius, todėl protezuojant galima išsaugoti maksimalų kiekį savų danties audinių.

Šiai dienai odontologai vis rečiau renkasi lauko špato keramiką  dėl jos mažesnio  tvirtumo lyginant su  IPS e.max ir cirkonio restauracijoms, tuo labiau, kad minėtų medžiagų estetika yra priartėjusi ir praktiškai atitinka stiklo keramiką.

Tvirtumas

Atsparumas lenkimui yra apie 90-120 Mpa. Tai  atrodo sąlyginai mažai, tačiau jeigu gaminama laminatė dančiui, kai likęs didelis nuosavo emalio kiekis, atliekamas teisingas šlifavimo dizainas, tai lauko špato keramikos laminatė sucementuota su danties emaliu gali būti lygiai tokia pat tvirta kaip ir kitos keramikos rūšys.

Panaudojimas

Laminatės, „non prep” laminatės ( kai visiškai nereikia šlifuoti savų danties audinių ), „čipsai” ( gabalėlis keramikos, o ne visas padengtas plotas iš priekio) , ypatingai plonoms restauracijoms gaminti ( iki 0,2, 0,3mm storio).