Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

I - IV 8:00 - 20:00 / V 8:00 - 18:00 / VI-VII nedirbame

+370 676 10674

Sviliškių g. 2, Vilnius

Ortodontija, breketai, dantų tiesinimas

Ortodontinis gydymas yra taikomas kreivai išdygusių dantų ištiesinimui, netaisyklingo sukandimo gydymui, veido-žandikaulių sistemos vystymosi sutrikimų korekcijai bei šių ligų profilaktikai.
Profesionalus šiuolaikinių ortodontinių sistemų parinkimas ir pritaikymas padeda sukurti nepriekaištingą šypseną ir harmoningą sąkandį vaikams ir suaugusiems.

Apie alternatyvų dantų tiesinimo būdą kapomis (be breketų) galite paskaityti paspaudę žemiau pateiktą nuorodą.

Skaityti daugiau

Kodėl verta gydytis ortodontiškai?

  • Graži šypsena. Nelygūs dantys dažnai sukelia nepasitenkinimą savo išvaizda, psichologinį diskomfortą ir kompleksus. Žmogus vengia šypsotis, tampa uždaras ir įsitempęs. Ortodontinis gydymas išsprendžia šias problemas ir dovanoja nepriekaištingą šypseną bei pasitikėjimą savimi.
BeforeBeforeAfter
BeforeBeforeAfter
  • Lengvesnis ir kokybiškesnis dantų valymas. Kai dantys tiesūs, juos patogiau pasiekti ir geriau išvalyti, o tai reiškia – sveikesni dantys ir retesni vizitai pas gydytoją.
  • Sveikesnės dantenos. Dantenų uždegimas (simptomai – paraudimas, paburkimas, kraujavimas iš dantenų, blogas kvapas iš burnos) gali prasidėti dėl dantų susigrūdimo. Kai dantys yra tiesūs, dantenos gali geriau priglusti aplink dantis ir todėl išlieka sveikesnės.
  • Geresni kramtymo ir kalbos gebėjimai. Geresnis sukandimas leidžia patogiau kramtyti, pašalina kalbos defektus, atsiradusius dėl netaisyklingai išaugusių dantų.
  • Patogumo jausmas. Netiesūs dantys greičiau nusidėvi (nudyla kreivai), o tai sukelia dar didesnes dantų problemas ateityje. Kai dantys tiesūs, jaučiatės patogiai, neblokuojami žandikaulių judesiai.
  • Sukuriamos geresnės sąlygos dantų protezavimui ir implantacijai. Norint atstatyti prarastus dantis, dažnai susiduriama su vietos trūkumo problema. Taip nutinka todėl, kad netekus danties (ar kelių dantų), gretimi dantys palinksta į tuščią tarpą, išilgėja, kartais išretėja, deformuojasi dantų lankas. Ortodontinio gydymo metu yra atstatomas dantų lanko vientisumas.
  • Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcijos prevencija ir gydymas. Ortodontinio gydymo metu sukuriamas harmoningas sąkandis, todėl kramtymo apkrova pasiskirsto visiems dantims tolygiai. Tai leidžia apsaugoti ir išlaikyti sąnarį sveiką.

Kada pradėti ortodontinį gydymą?

Yra labai daug ortodontinių problemų rūšių. Pačias paprasčiausias lengvai pastebi patys pacientai ar jų tėveliai. Tačiau yra tokių, kurias nustato tik specialistai. Todėl konsultuotis pas gydytoją ortodontą reikia ne tik tada, kai patys esame nepatenkinti savo ar savo vaikų dantų išvaizda, bet profilaktiškai tai patartina visiems vaikams 8-13 metų amžiuje. Tuo metu itin aktyviai auga vaikų veidas. Laiku pastebėjus abiejų žandikaulių ir dantų padėties sutrikimus ir pritaikius atitinkamą ortodontinį gydymą, galima koreguoti beveik visas sąkandžio problemas. Be to, jauname amžiuje didelę dalį kreivų dantų galima ištiesinti išimamais ortodontiniais aparatais (plokštelėmis).

Ypatingą dėmesį tėveliams reikia atkreipti kai:

  • Nors vienas iš tėvų turi ortodontinių problemų.
  • Vaikas turi neoperuotus adenoidus, dažnas alergines slogas, kvėpuoja pro burną (tokiu atveju sulėtėja viršutinio žandikaulio augimas, todėl, kad ateityje visi dantukai tilptų žandikaulyje, jo augimą reikia skatinti).
  • Kalbos sutrikimas.
  • Vaikas turi žalingų įpročių, tokių kaip piršto čiulpimas, nagų, pieštuko kramtymas;
  • Liežuvio disfunkcija;
  • Pastebima, kad vaiko apatiniai dantys dengia viršutinius (kryžminis sąkandis), yra susigrūdę arba yra žymūs tarpai tarp jų.
  • Pastebima, kad vaiko smakriukas yra arba per daug išsikišęs į priekį arba atsitraukęs atgal.
  • Per anksti dėl karieso komplikacijų pašalinus pieninius dantis.
  • Laiku nedygstantys nuolatiniai dantys, netaisyklingoje padėtyje augantys nuolatiniai dantys.

Ar man ne per vėlu tiesintis dantis?

Ortodontiniam gydymui amžiaus ribų nėra, todėl ir suaugę žmonės gali tiesinti dantis ir sukurti taisyklingą sukandimą. Vis daugėja suaugusių pacientų pasirenkančių ortodontinį gydymą, kurie neturėjo galimybės ištiesinti dantų vaikystėje, periodonto gydymo tikslais, sudarant galimybę kokybiškam dantų protezavimui ar implantacijai.

Kokia yra ortodontinio gydymo eiga?

Ortodontinis gydymas (dantų tiesinimas) susideda iš:

  • Paciento ištyrimas ir diagnostinės medžiagos paruošimas bei įvertinimas (diagnostiniai modeliai, rentgeno nuotraukos – panoraminė ir šoninė galvos).
  • Detalus gydymo plano pristatymas.
  • Ortodontinio aparato uždėjimas.
  • Reguliarūs kontroliniai vizitai kas 4-8 savaites, priklausomai nuo taikomo gydymo.
  • Aparato nuėmimas.
  • Retencijos palaikymas.

Prieš ortodontinį gydymą iš plombinės medžiagos atstačius stipriai nudilusius (ar „nugriežtus“) dantų kramtomuosius paviršius, gaunamas žymiai stabilesnis ortodontinio gydymo rzultatas.

Ortodontinio (dantų tiesinimo) gydymo būdai:

Prevencinis gydymas – ankstyvame amžiuje taikomas metodas, mioterapija, paprastų pratimų atlikimas, ortodontinio treinerio naudojimas, vietą nuolatiniams dantims išlaikančios kilpelės.

Tai nuimami, individualiai gaminami ortodontiniai aparatai, kurie fiksuojami burnoje specialiais kabliukais ir gali turėti keletą aktyvių elementų: sraigtų, spyruoklių.

Dantų plokštelės ypač paplitusios gydant vaikų sąkandžio problemas, vietos trūkumą nuolatiniams dantims. Plokšteles lengva išsiimti, patogu išvalyti, jos gali būti įvairių spalvų.  Tačiau turi ir trūkumų: ne visus dantų judesius jomis galima atlikti, adaptacijos periodu sutrinka vaiko kalba, norint gerų ir stabilių rezultatų, plokštelę nešioti reikia visą parą. Dažna problema tarp Lietuvos vaikų – atsiliekantis apatinio žandikaulio augimas. Jam koreguoti naudojami funkciniai aparatai. Jie būna įvairiausių modifikacijų, iš kurių tinkamiausią parenka gydytojas ortodontas.

Čia paminėti tik pagrindiniai nuimami ortodontiniai aparatai. Be jų dažnai naudojamas ekstraoralinis tempimas, lūpos atstūmikliai, standartiniai treniruokliai.

Breketų sistemos (dantų kabės) – tai nenuimami ortodontiniai aparatai, kurie tvirtinami ant dantų paviršiaus, siekiant ištiesinti netaisyklingai išaugusius, kreivus dantis bei sukurti taisyklingą sukandimą. Breketus sudaro mažos „sagutės”, turinčios griovelį per vidurį, į kurį įkišama viela, jungianti visus dantis. Breketai parenkami individualiai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus ir gydymo galimybes.

Pagrindinės breketų rūšys:

Metaliniai breketai – dažniausiai naudojami breketai, pagaminti iš labai kokybiškų lydinių, yra tvirti ir atsparūs lūžimui ar skilimui. Jų kaina santykinai mažesnė nei kitų rūšių, jie mažiau estetiški. Ne visi metaliniai breketai vienodi, skirtingos breketų sistemos skiriasi forma, fiksavimo mechanizmais, ortodontinių vielų tvirtinimu, patogumu.

Beligatūriniai breketai – sparčiai populiarėja naujos kartos beligatūriniai breketai (pvz. DAMON), kurie turi nemažai pranašumų, lyginant su kitomis breketų sistemomis: jie estetiškesni, rečiau reikia lankytis pas gydytoją-ortodontą palaikomajam gydymui, taip pat rečiau reikia šalinti dantis tam, kad būtų ištiesintas dantų lankas. Be to, gydymas beligatūriniais breketais trunka trumpiau, tačiau jie brangesni už įprastinius metalinius breketus. Beligatūriniai breketai gali būti metaliniai, pusiau metaliniai-keramikiniai, safyriniai su metaliniu užraktu. Tačiau beligatūriai breketai tinka ne visiems klinikiniams atvejams.

Keramikiniai breketai – vis dažniau naudojami keraminiai breketai, kurių spalva mažai skiriasi nuo danties ir todėl jie mažiau pastebimi. Keraminius breketus galima dėti ant visų dantų arba tik ant labiau matomų – priekinių dantų. Šie breketai estetiški, tačiau jų kaina santykinai didesnė ir gydymas keliais mėnesiais ilgesnis, lyginant su metaliniais breketais. Keramikiniai breketai yra mažiau atsparūs lūžimui ar skilimui nei metaliniai breketai. Sulūžęs ar įskilęs keramikinis breketas turi būti pakeičiamas nauju breketus.

Safyriniai (stikliniai, skaidrūs) breketai – tai estetiniai breketai, gaminami iš dirbtinai išauginto safyro. Tai skaidrūs dantų breketai, kurie atspindi natūralią dantų spalvą, todėl yra praktiškai nepastebimi, tačiau gydymas šiais breketais užtrunka šiek tiek ilgiau nei metaliniais breketais. Šiuos breketus galima klijuoti ant visų žandikaulio dantų arba kombinuoti su metaliniais (priekyje – safyriniai breketai, galuose – metaliniai breketai).

Ortodontiniai mini-implantai – ortodontinė priemonė, kuri tarnauja kaip papildoma atrama breketams ar kitiems ortodontiniams aparatams. Naudojama tik laikinai ortodontinio gydymo metu, po jo – išimama. Tvirtinama kaule tarp dantų šaknų nedidelės chirurginės procedūros metu.

Ortognatinė chirurgija – taikoma sunkiausiais atvejais, kai stebima skeletinė žandikaulių patologija, ryškūs viršutinio ir apatinio žandikaulių tarpusavio neatitikimai, veido asimetrija ir kai konservatyvūs gydymo metodai nėra efektyvūs.

Svarbu!

Ką daryti pacientui, jei jis kažkada yra nešiojęs breketus, tačiau po breketų nuėmimo nenešiojo užlaikymo aparatų ir dantys vėl šiek tiek susikreivino.

Taip atsitinka pareigingai nenešiojant retencinių aparatų po gydymo breketais. Dažniausiai toks pacientas nebenori dantų tiesinimo breketais antrą kartą. Nenešiojant retencinių aparatų palaikomojo gydymo metu, gali atsirasti tarpeliai tarp dantų arba dantys kažkiek pasikreivina. Tokiu atveju gali padėti dantų tiesinimo kapos Ordoline. Šių estetiškų kapų pagalba dantys išsilygina, todėl nebereikia pakartotinai grįžti prie gydymo breketų sistema. Paskutinė kapa yra nešiojama ir palaikomojo gydymo metu, todėl po gydymo kapomis nereikia daryti naujų retencinių aparatų.

Skaityti daugiau

Dažniausiai užduodami klausimai

Breketų užklijavimo procedūra yra visiškai neskausminga ir užtrunka apie 1 valandą. Pirmoji savaitė po breketų užklijavimo pacientams gali sukelti diskomfortą, nes maudžia dantis, breketai gali braižyti burnos gleivinę. Rekomenduojamas minkštas maistas, jei reikia, skiriami nuskausminantys vaistai, ortodontinis vaškas padeda apsaugoti burnos gleivinę nuo įdrėskimų. Po pakartotinių apsilankymų aktyvavus breketų sistemą, gali būti jaučiamas dantų maudimas, trunkantis 2-3 dienas.

Vidutiniškai ortodontinis gydymas užtrunka 1,5 – 2 metus. Ortodontinio gydymo trukmė priklauso nuo problemos sudėtingumo, pasirinktos gydymo metodikos ir kitų veiksnių. Labai tiksliai nustatyti būsimo gydymo trukmę sudėtinga – ji gali skirtis keliais mėnesiais nuo planuotos. Ortodontinio gydymo metu pacientas privalo reguliariai kas 4-8 savaites lankytis pas ortodontą aparatų korekcijoms, bei tiksliai laikytis visų gydytojo nurodymų. Nepareigingas lankymasis, gydytojo nurodymų nepaisymas pailgina ortodontinį gydymą. Koreguojant netaisyklingą žandikaulių augimą, gydymas gali trukti iki 3-4 metų, dažnai jis yra atliekamas keliais etapais, naudojamos kelios aparatų rūšys (pavyzdžiui, pradžioje vyksta žandikaulio plėtimas plokštele, vėliau gydoma breketais).

Nuėmus breketus yra nešiojami retenciniai aparatai, kurie gali būti nuimami (dedami nakčiai) arba fiksuoti (pritvirtinami prie dantų iš vidinės pusės su skysta kompozicine plomba). Nešiojimo laiką individualiai parenka gydytojas, atsižvelgiant į išgydytos sąkandžio anomalijos sunkumą. Nepareigingai nešiojant retencinius aparatus, dantys grįžta į savo buvusias padėtis, todėl gali tekti atlikti pakartotinį ortodontinį gydymą.

Retencinių aparatų pavyzdžiai:

  • Ryte ir vakare valyti dantis specialiais šepetėliais gydytojo nurodytu taisyklingu būdu, skalauti burnos ertmę po kiekvieno valgymo ir mažiausiai du kartus per dieną valyti dantis vaškuotu siūlu – kuo sveikesni ir stipresni dantys, tuo didesnė ortodontinio gydymo sėkmė.
  • Niekada patiems nenusiimti lankelio nuo breketų, netgi jei jis spaudžia ir Jums skauda – šiek tiek nepatogumo yra gydymo dalis – svarbu, kad breketai būtų nešiojami taip, kaip nurodyta gydytojo, antraip ortodontinis gydymas užsitęs daug ilgiau. Jei Jums labai skauda, paprašykite gydytojo paskirti skausmą mažinančių, raminančių vaistų, dantų pastos, skirtos jautriems dantims.
  • Neatidėlioti reguliarių vizitų pas gydytoją, kurių metu breketai yra priveržiami – antraip prailginsite breketų nešiojimo trukmę.
  • Susilaikyti nuo sunkiai kramtomų, lipnių, kietų saldainių (karamelių, ledinukų, irisų, guminukų) ir kramtomųjų gumų su cukrumi valgymo. Saldainio ar gumos gabaliukai gali lengvai įstrigti tarp breketų, iš kur juos bus sunku pašalinti, o kandant kietus saldainius, galima sulaužyti breketus.
  • Nešiojant breketus, galima valgyti minkštus šokoladinius saldainius, tačiau reikėtų nepamiršti, kad saldumynai sukelia rūgštingumą, kuris žalingas dantims, dėl to reikėtų gerti daug vandens ir pieno, kurie šias rūgštis neutralizuoja. Tas pats galioja ir valgant kitus saldžius maisto produktus ar geriant saldžius gėrimus.
  • Nešiojant breketus, galima kramtyti  becukrę kramtomąją gumą, kadangi ši guma nesukelia rūgštingumo ir nepalieka cukraus pėdsakų ant dantų, kurie ypač padidina dantų ėduonies ( „skylučių”) atsiradimo riziką.
  • Susilaikyti nuo bet kokio kieto maisto produktų (riešutų, riestainių, kukurūzų spragėsių, kukurūzų burbuolių, kietų grūdų) valgymo. Kandant ar kramtant kietą maistą, gali atsiklijuoti arba sulūžti breketas ar kitas breketų sistemos elementas.

Visas ortodontinio gydymo kainas galite rasti mūsų klinikos kainininke.

Paslaugų kainos

Paslaugą teikia

Agnė Palesikienė

Gydytoja - ortodontė
Įmonės kontaktai

Mūsų klinika įsikūrusi Pašilaičiuose Vilniuje, adresu Sviliškių g. 2 (Justiniškių – Sviliškių gatvių kampas)

Kaip mus rasti?
Darbo laikas

I – IV 8:00 – 20:00
V 8:00 – 18:00
VI-VII nedirbame

EUKLINIKA © 2024. Visos teisės saugomos