Mikroprotezavimas

 

Mikroprotezavimas – tai gydymo metodas, kuris leidžia atkurti prarastą danties  struktūrą, nešlifuojant likusių sveikų danties audinių, taip pat neliečiant greta esančių dantų.

 

Mikroprotezavimo rūšys:

 1. Įklotai.
 2. Užklotai.
 3. Daliniai vainikėliai (karūnėlės).
 4. Laminatės.


iklotai_2Įklotai, užklotai, daliniai vainikėliai (karūnėlės)
 – atstatomi šoninių dantų kramtomieji paviršiai, kas apsaugo likusias silpnas danties sieneles nuo galimo skilimo (ypatingai rekomenduojami po kanalų gydymo). Šių restauracijų pagalba tiksliai atkuriama danties forma, atkuriamos danties anatominės struktūros – vagelės ir kauburėliai, kurie yra labai svarbūs geram maisto sukramtymui bei taisyklingo sąkandžio palaikymui.


laminatesLaminat
ės – tai labai plonos porceliano plokštelės, fiksuojamos ant priekinių dantų išorinio paviršiaus. Pasitaiko klinikinių atvejų, kai lauko špato keramikos laminatėms visiškai nereikia šlifuoti savų danties audinių, pritaikomos vadinamos „non prep” restauracijos.

 

 

Porceliano laminatės rekomenduojamos, kai:

 • Priekinių dantų srityje yra daug neestetiškų plombų.
 • Pacientams, kurie yra nepatenkinti savo dantų forma ar padėtimi dantų lanke.
 • Pakitusi priekinių dantų spalva ir norisi ją kardinaliai pakeisti.
 • Po dantų traumų, kai reikia atstatyti dalį nuskilusio danties.
 • Užpildyti nepatinkančius tarpus tarp dantų.
 • Esant nepakankamam dantų aukščiui.
 • Norint atnaujinti senas masyvias restauracijas iš plombų.
 • Pageidaujant „holivudinės” tobulos šypsenos.

 

Mikroprotezavime naudojamos medžiagos

ips-emax-systemIPS e.max  keramika tai Ivoclar Vivadent patentuota medžiaga iš ličio disilikato.  Niekas iki šiol nebuvo sugebėjęs sujungti estetikos ir tvirtumo viename produkte. Štai citata apie šią medžiagą  vieno iš garsiausių  dantų technologų Vokietijoje Oliver Brix :

„Ateitis prasideda šiandien – su ličio disilikatu”.

„Tai grožis ir tvirtumas. Ko dar galiu norėti?” – gyd. D. Hornbrook iš JAV žodžiai.

IPS e.max medžiagos gamintojai pateikia 10 metų klinikinius stebėjimus, kur iš 40mln. pagamintų restauracijų visame pasaulyje – 96,8 proc. protezavimo atvejų yra sėkmingi. Šios medžiagos savybės:

 • IPS e.max ličio disilikato atsparumas lenkimui 360-400 MPa.
 • Opalescenciškumas, prašviečiamumas ir šviesos difuzijos savybės sukurtos atkartoti natūralų danties grožį ir „nematomas” restauracijas burnoje.
 • Biosuderinamumas – tai medžiagos savybė, kuri biologinėje aplinkoje ( šiuo atveju burnos ertmėje) nesukelia jokių nepageidaujamų reakcijų ( Agar difuzijos testas, ISO 10993-5, Dr. John Wataha tyrimas, kad IPS e.max keramika yra biosuderinamesnė medžiaga už metalo lydinius, kompozicines ir stiklo jonomerines plombas).

Panaudojimas:
Gaminami laminatai, įklotai, užklotai, vainikėliai, vainikėliai ant dantų implantų. Medžiaga netinka  tiltiniams protezams ir sujungtoms konstrukcijoms gaminti.

 

Lauko špato keramikadar kitaip vadinama stiklo arba sluoksniuota keramika. Tai pati estetiškiausia medžiaga sukuriant natūralų danties grožį, išgaunant minimalius, siekiančius tik 0,2-0,3 mm restauracijų  storius, todėl protezuojant galima išsaugoti maksimalų kiekį savų danties audinių.

Šiai dienai odontologai vis rečiau renkasi lauko špato keramiką  dėl jos mažesnio  tvirtumo lyginant su  IPS e.max ir cirkonio restauracijoms, tuo labiau, kad minėtų medžiagų estetika yra priartėjusi ir praktiškai atitinka stiklo keramiką.

 

Tvirtumas:
Atsparumas lenkimui yra apie 90-120 Mpa. Tai  atrodo sąlyginai mažai, tačiau jeigu gaminama laminatė dančiui, kai likęs didelis nuosavo emalio kiekis, atliekamas teisingas šlifavimo dizainas, tai lauko špato keramikos laminatė sucementuota su danties emaliu gali būti lygiai tokia pat tvirta kaip ir kitos keramikos rūšys.

 

Panaudojimas:
Laminatės, „non prep” laminatės ( kai visiškai nereikia šlifuoti savų danties audinių ), „čipsai” ( gabalėlis keramikos, o ne visas padengtas plotas iš priekio) , ypatingai plonoms restauracijoms gaminti ( iki 0,2, 0,3mm storio).

Mūsų šalyje mikroprotezavimas  nėra plačiai paplitęs dėl sąlyginai aukštos kainos, palyginti sudėtingos gamybos technologijos. Daugelis gydytojų, net nepasiūlę pacientui pasirikti restauracijos tipo, tiesiog , ,,nulipdo” (liaudiškai ,,priaugina”) dantį .Toks ,,nulipdytas” dantis anksčiau ar vėliau atkimba nuo danties sienelių ir ties susidariusiu mikrotarpu, kurio žmogus nejaučia, pradeda gesti.

 

Mikroprotezavimo privalumai:

 • Maksimaliai išsaugomi danties kietieji audiniai;
 • Dėl ypatingai glotnaus keramikos paviršiaus ant restauracijų  beveik nesikaupia  apnašas;
 • Maksimali estetika (nekintanti per laiką spalva ir blizgesys);
 • Atsparumas nusidėvėjimui (,,priaugintos” masyvios plombos greitai nusidėvi ir nebefunkcionuoja burnoje);
 • Didelis restauracijos tikslumas;
 • Reikalingi tik du vizitai, lyginant su įprastu protezavimu;
 • Restauracijos ilgaamžiškumas.
Prieš
1a
Po
1b
Prieš
2a
Po
2b
Prieš
3a
Po
3b

Paciento poreikis „susigydyti greitai ir sąlyginai pigiai dantis” suprantamas dalykas, bet tai yra tik tam tikram gan trumpam laiko tarpui, nes jau po kelių metų tas pats žmogus varsto jau kitos klinikos duris ir kitas daktaras keičia senas nusidėvėjusias, nuskilusias plombas ir po jomis atsiradusias kariozines ertmes. Tą reikėtų aptarti su pacientu ir, įvertinus individualią situaciją bei finansines galimybes, rinktis keramikos restauraciją,  kuri bus geresnis pasirinkimas nei didelė plomba.

Kuo toliau, tuo labiau mus džiugina bendradarbiaujantys pacientai, norintys ne tiek greito ir pigaus, kiek kokybiško ir ilgaamžiško rezultato.

Mikroprotezavimo kainos ČIA.