Nudilusių dantų atstatymas

 

Dantų kietųjų audinių nudilimas – šiandieninio įtempto gyvenimo būdo pasekmė, pasireiškianti vis jaunesniems pacientams. Nudilimas gali būti įvairaus laipsnio:

 • Kai pažeistas tik emalis.
 • Jau atsidengęs antras danties audinys – dentinas.
 • Didelis kramtomų paviršių praradimas lydimas ryškaus sąkandžio sužemėjimo.

Dažniausios priežastys įtakojančios patologinį dantų dilimą yra bruksizmas (griežimas dantimis) arba stiprus dantų sukandimas ir dantų erozija (dantų audinių praradimas dėl rūgščių poveikio burnoje).

Bruksizmą skatina stresas, nervinė įtampa, taip pat griežimo dantimis priežastimi gali tapti netaisyklingas sąkandis, per aukšti dantų vainikėliai ar plombos.

Dantų erozijos priežasčių gali būti įvairių: gastroezofaginio refliukso metu skrandžio rūgščių patekimas į burną, maistas, kai valgoma daug obuolių, citrusinių vaisių, raugintų kopūstų ir pan., geriama daug sulčių ir gazuotų gėrimų, dirbant aplinkoje, kur ore yra rūgščių garų, taip pat nesaikingai balinant dantis.

Jei bruksizmas tęsiasi ilgesnį laiką, galimi dantų audinių įskilimai, lūžiai. Jeigu dantimis griežiama rūgščių poveikyje, neišvengiamai vyksta spartesnis dantų, plombų ir protezų dilimas, žemėja sąkandis.

 

Labai stiprus dantų nudilimas: Priekinių dantų kandamųjų kraštų vidutinio laipsnio nudilimas:
nudilę dantys, netaisyklingas sakandis ir gydymas sąkandžio kelimas ir tiesinimas

Būna situacijų, kai pakanka plombine medžiaga atstatyti „nugriežtą“ iltinio danties kandamąjį kraštą ir gomurinį paviršių, kad būtų apsaugoti priekinių dantų kandamieji kraštai nuo skilinėjimo ir išplonėjimo.

Būna atvejų, kai dėl griežimo sužemėjus krūminiams dantims, pradeda trupėti ir „plonėti“ priekiniai dantys. Kol nebus atstatytos krūminių dantų prarastos struktūros, burnoje trūks erdvės kokybiškai atkurti pažeistų priekinių dantų estetiką ir turėti stabilų gydymo rezultatą.

Restauravus nudilusias dantų anatomines struktūras prieš ar po (priklauso nuo individualios situacijos) gydymą breketais, gaunamas žymiai stabilesnis ortodontinio gydymo rezultatas.

Koks dantų nudilimo gydymas?

Pirmiausia išsiaiškinama dantų dilimo priežastis, patariama kiek įmanoma eliminuoti faktorius, skatinančius dantų audinių netekimą.

 

Nudilusių dantų paviršių atstatymas priklauso nuo dantų pažeidimo dydžio:

 • Esant nedideliam dantų nudilimui naudojamos kompozitinės plombos, kurių fizikinės savybės labai artimos dantų emaliui, turi mažą nusidėvėjimo koeficientą.
 • Kai dantų pažeidimas didesnės apimties, rekomenduojame problemą spręsti mikroprotezavimo pagalba. Ant pažeisto danties adhezyviniu būdu cementuojami bemetalės keramikos užklotai, laminatės, atkuriantys „nugriežtas“ dantų struktūras. Dažniausiai šiai procedūrai reikalingas minimalus šlifavimas arba dantis visiškai nešlifuojamas, užtenka tik paviršiaus pašiurkštinimo.
 • Kai paviršiaus pažeidimas yra labai ryškus, sąkandis atstatomas vainikėlių pagalba. Vainikėliai gali būti pasirenkami įvairių rūšių – metalo keramikos arba estetiniai bemetalės keramikos (cirkonio ar IPS e.max keramikos).
Prieš
1a
Po
1b

Kad atstatytus dantis galėtume apsaugoti nuo tolimesnio dilimo, naktimis būtina nešioti apsauginę kapą.

 

Nudilusio (sužemėjusio) sąkandžio kėlimo (atstatymo) eiga:

 • Nudilusio sąkandžio analizė, pradinės situacijos dantų modelių atpylimas.
 • Profesionali dantų fotosesija.
 • Ant gipsinių modelių laboratorijoje atliekami pavaškavimai (paruošiama nauja paaukštintų dantų forma – prigimtinis dantų aukštis), pagal kurią bus kopijuojami laikini dantys.
 • Šlifuojamas kiekvienas dantis atskirai atsižvelgiant į nudilimo laipsnį, likusių sveikų danties audinių kiekį – priklausomai ar dantis yra „gyvas” ar pašalintas „nervas”, ar patamsėjusi  danties spalva ir ją pageidaujama maskuoti.
 • Kartais šiai procedūrai reikalingas minimalus šlifavimas arba dantys visiškai nešlifuojami, užtenka tik paviršiaus pašiurkštinimo pagaminamos „non prep” (liet. „jokio šlifavimo”)
 • Tą pačią dieną po apšlifavimo specialių gidų pagalba pernešama nauja paaukštintų dantų forma  nuo gipsinių modelių į burną (pirmiausia nauja dantų forma gaminama iš specialios plastmasės, naudojamos laikinų restauracijų gamybai).
 • Ištestuojami („panešiojami“) laikini dantys apie 2-3, jei reikia ir daugiau mėnesius. Šiuo periodu pacientas apsipranta su nauju sąkandžio aukščiu, vertinama ar gerai jaučiasi apatinio žandikaulio sąnarys – dažnai, pakėlus sąkandį, praeina skausmai, nes sąnario galvutė vėl atsistoja į taisyklingą padėtį. Žiūrim ar tinka ilgesni dantys, jų forma, šiuo laikotarpiu dar ne per vėlu atlikti įvairias dantų išvaizdos korekcijas, atsižvelgiant į paciento pageidavimus ir esamas galimybes.
 • Po laikinų restauracijų „panešiojimo”, ir prieito bendro paciento ir gydytojo sprendimo, kad viskas yra gerai, laboratorijoje yra gaminamos keramikinės (porceliano) restauracijos, nukopijuotos nuo laikinų dantų formos. Dažniausiai vienu etapu gaminamos 8 keramikinės restauracijos, o vėliau visi likę dantys irgi po 8 ar daugiau vienetų.
 • Kiekvienas dantis cementuojamas atskirai.

 

Svarbu suprasti

Priklausomai nuo danties nudilimo ar pažeidimo laipsnio sąkandis gali būti keliamas įvairių rūšių šiuolaikinėmis restauracijomis (protezais)

 1. Porceliano įklotais, užklotais, laminatėmis – minimaliai invazyvia metodika, vadinama mikroprotezavimu;
 2. Įvairių rūšių vainikėliais (karūnėlėmis) – cirkonio, metalo keramikos, bemetalės keramikos (IPS E-max, lauko špato – stiklo keramikos);
 3. Tiltiniais protezais (dantų tilteliais) – kai dėl tam tikrų aplinkybių implantacija negalima arba pacientas atsisako netektą dantį atstatyti implantu;
 4. Įvairių rūšių protezais ant implantų.

Pagrindinis sąkandžio kėlimo keramikos restauracijomis trūkumas yra aukšta kaina, todėl yra labai svarbu laiku pastebėti pradinius sąkandžio žemėjimo požymius, kol dar įmanoma problemą išspręsti kompozitinių plombų ir/ar apsauginių bruksizmo kapų pagalba, kas kainuoja žymiai mažiau.

Būna tokių situacijų, jog dantys pradeda dilti didesne dalimi dėl netaisyklingo sąkandžio, tuomet rekomenduojamas gydymas breketais ir sužemėjusių dantų anatomijos atkūrimas plombomis (jei nudilimai nėra didelės apimties).

Pirmiausia rekomenduojame užsiregistruoti konsultacijai pas mūsų klinikos gyd. protezistę. Konsultacijos metu bus atsakyta į Jums rūpimus klausimus, nustatyta dantų dilimo priežastis ir pasiūlytas optimalus gydymo planas.