Bruksizmo kapos

 

Bruksizmo kapa – tai individualiai pagaminta plastmasinė apsauginė plokštelė Jūsų dantims. Pagrindinis bruksizmo kapos tikslas – naktį, o kartais ir dieną (jei labai stipriai griežiama ir dienos metu) apsaugoti dantis nuo dilimo nekontroliuojamo griežimo (angl. bruxism) arba stipraus sukandimo (angl. clenching) metu.

Naktį suaugę žmonės griežia beveik visi, nes tai yra mūsų centrinės nervų sistemos iškrova, kurios metu nevalingai susitraukinėja kramtomieji raumenys.

 

Kodėl vieniems žmonėms dantys nudyla greičiau ir anksčiau nei kitiems?

Tai priklauso nuo griežimo dantimis intensyvumo ir dažnio, nors kartu įtakoja ir patiriamo streso kiekis. Kartais greitesnį dilimą lemia suminis griežimo su dantų erozijomis efektas, kai dantis papildomai veikia rūgštys (išorinės – su maistu gaunamos bei vidinės –  tokios kaip padidėjęs skrandžio rūgštingumas  ar kai sergama bulimija).

Mūsų dantų emalio storis yra ribotas, gyvenimo bėgyje neatsistato jo kiekis, todėl jį reikia saugoti, nenušveisti per stipriai balinančiomis pastomis, kietais dantų šepetėlio šereliais ar per stipriu spaudimu ir netaisyklingais judesiais valant dantis.

 

Kokia yra bruksizmo kapų funkcija?

Apsauginės (bruksizmo) kapos skirtos tam, kad mūsų dantys diltų lėčiau ir tarnautų ilgiau (įvertinkime tai, jog ilgėja gyvenimo trukmė ir norime kiek įmanoma ilgiau išsaugoti nuosavų dantų funkciją). Kapos ne tik apsaugo, bet ir stabilizuoja sąkandį, palaiko dantis stabilioje pozicijoje, o tai lemia taisyklingas apkrovas visam dančiui – nelūžta, neskilinėja dantų emalis, nesiformuoja pleištiniai defektai danties kaklelio srityje.

SVARBU!

Taip pat apsauginę kapą būtina dėvėti  kiekvieną naktį, jeigu norime, kad mūsų investicijos į plombas, porceliano laminates, keramikos užklotus, vainikėlius ar tiltus būtų ilgalaikės.

Kokios rūšies bruksizmo kapas rekomenduojame savo pacientams?

Dažniausiai siūlome plonas kietas bruksizmo kapas, nes jas dėvint mažiausiai jaučiamas svetimkūnio jausmas burnoje, todėl pacientai jas gerai toleruoja ir nešioja.  Be to, tokia kapa technologiškai lengvai ir greitai pagaminama ir yra sąlyginai pigi. Jeigu tokia kapa pradyla labai greitai (pvz., per mėnesį) arba pacientui papildomai yra reikalingas ir sąkandžio koregavimas tuomet gaminama storesnė okliuzinė dantų kapa.

Tokia kapa yra daug storesnė, ji rekomenduojama skundžiantis smilkininio apatinio žandikaulio sąnario skausmais, traškesiais, gaminama nustatant tam tikrą žandikaulio padėtį.

Esant netaisyklingam sąkandžiui ir stipriai nusidėvėjusiems dantims, su okliuzine kapa gali būti pakeliamas sąkandis iki reikiamo aukščio. Tuomet stebima, kaip pacientas adaptuojasi, ir tik po to tokioje padėtyje protezuojama arba atliekamas gydymas breketais.

Gydytojas įvertina situaciją burnoje ir pasiūlo Jums geriausiai tinkančią bruksizmo kapą.

Kainas rasite  ČIA.

Apie dantų tiesinimo būdą kapomis (be breketų) spauskite ČIA.